This event has ended. Visit the
official site
or
create your own event on Sched
.
SF Sketchfest 2017
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Map
Groups
Performers
Search
or browse by date + venue
Debate
Film
Game Show/Interactive
Improv
Kids
Music & Comedy
Podcast/Talk Show
Sketch
Storytelling
Television
Theatrical
Tributes/Spotlights
Variety/Stand-Up
Workshop
Popular
Sign up
or
log in
to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.
menu
Menu
Schedule
Groups
Performers
Search
tune
Filter sessions
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Map
Thursday
, January 12
The Curran
7:30pm •
StarTalk Live with Bill Nye the Science Guy and Eugene Mirman, with guests Claudia O'Doherty, Ariel Waldman and more
Friday
, January 13
Brava Studio Theater
8:00pm •
The Setup with Abhay Nadkarni and Richard Sarvate and guests Billy Anderson, David Heti, Christan Leonard, Sara June and Yusef Roach (SOLD OUT)
10:15pm •
Improv Showcase with Orange Tuxedo with Carla and Craig Cackowski, Peach Pit and The Reckoning, Hosted by Christan Leonard (SOLD OUT)
Brava Theater Center
7:30pm •
WorkJuice Improv with Craig Cackowski, Mark Gagliardi, Marc Evan Jackson, Hal Lublin, Annie Savage, Paul F Tompkins, Janet Varney and guest monologist Jean Grae (SOLD OUT)
10:00pm •
Crabapples with Bobcat Goldthwait and Caitlin Gill and guests Steve Agee, Meatball, Natasha Muse and Brent Weinbach
Cobb's Comedy Club
7:30pm •
Night Train with Wyatt Cenac with Steve Agee, Marina Franklin, Bobcat Goldthwait, Claudia O'Doherty and DJ Donwill (SOLD OUT)
10:30pm •
Night Train with Wyatt Cenac with Joel Kim Booster, Joyelle Nicole Johnson, Natasha Muse, Seaton Smith and DJ Donwill
Doc's Lab
7:30pm •
Jo Firestone's Friends of Single People (CANCELED)
7:30pm •
Jena Friedman: American C*nt
10:00pm •
Brew HaHa: The Comedy Show Drinking Game with Ian Abramson, Ahmed Bharoocha, Dave Hill, Ahamed Weinberg and Paige Weldon, hosted by Brad Silnutzer, with Marissa Gallant, Aaron Black and Jimmy the Bartender (SOLD OUT)
Eureka Theatre
8:00pm •
7 Minutes in Purgatory with Ian Abramson and guests Alex & Jude, Joel Kim Booster, Dave Hill, Joyelle Nicole Johnson, Seaton Smith, Brent Weinbach, Ahamed Weinberg and Alice Wetterlund
Marines Memorial Theatre (MMT)
7:30pm •
How To Be Amazing with Michael Ian Black, with special guest Grace Helbig
PianoFight Mainstage
8:00pm •
Talkies with George Chen, Jesse Elias, Vanessa Gonzalez, Courtney Karwal, Aviva Siegel, Land Smith, Nick Stargu, Scott Vermeire and Your Pal Gordo
10:00pm •
Kevin McDonald's Kevin McDonald Show with special guests John Roderick, Michael Showalter and more (SOLD OUT)
PianoFight Second Stage
7:00pm •
PianoFight Showcase: Outta Towne, Redford and Yum!, Hosted by Sean Jordan (SOLD OUT)
9:00pm •
PianoFight Showcase: Duchess Riot, J Names and OSFUG: The Fast Fuckin' Sketch Show, Hosted by Jake Mattera (SOLD OUT)
11:00pm •
PianoFight Showcase: The Executives, Granny Cart Gangstas and J Names, Hosted by Deira Bowie (SOLD OUT)
Punch Line Comedy Club
8:00pm •
SF Sketchfest Dozen: Ahmed Bharoocha & Sam Jay, Hosted by Drew Platt
10:15pm •
SF Sketchfest Dozen: Ahmed Bharoocha & Sam Jay, Hosted by Drew Platt
Swedish American Hall
7:30pm •
Audible presents Hold On with Eugene Mirman, with guests Marina Franklin, Busy Philipps, Andy Richter and Alice Wetterlund
10:00pm •
Wheels Off with Rhett Miller and guests Robert Mailer Anderson, Paul F Tompkins and more
The Curran
7:30pm •
Judge John Hodgman, with Jesse Thorn and musical guest Sara Watkins
Saturday
, January 14
Alamo Drafthouse at the New Mission
10:30pm •
Shouting at the Screen with Wyatt Cenac and Donwill
Brava Studio Theater
8:00pm •
Golden Girls of Comedy with Rebecca Arthur, Loren Kraut, Sandra Risser and Morgan
10:15pm •
Millennials Ruin Everything with Dominique Gelin and Irene Tu and guests Deira Bowie, Chris Bryant, Vanessa Gonzalez, David Heti, Sean Jordan, Jake Mattera and Samantha Ruddy (SOLD OUT)
Brava Theater Center
4:00pm •
Superego with Jeremy Carter, Matt Gourley, Mark McConville and Paul F. Tompkins (SOLD OUT)
10:00pm •
Audible presents Timothy McSweeney's Internet Tendency, with host Caitlin Gill, and guests Michael Ian Black, Joel Kim Booster, Jonathan Coulton, Jo Firestone and Claudia O'Doherty
Castro Theatre
7:00pm •
Kids in the Hall: 'Brain Candy' Live Staged Reading with Dave Foley, Bruce McCulloch, Kevin McDonald, Mark McKinney, Scott Thompson and more
Cobb's Comedy Club
7:30pm •
Invite Them Up with Eugene Mirman and Bobby Tisdale with Derrick Brown, Josie Long, Seaton Smith and musical guest Robyn Hitchcock
10:30pm •
Invite Them Up with Eugene Mirman and Bobby Tisdale with Derrick Brown, Bobcat Goldthwait, Aparna Nancherla and musical guest Robyn Hitchcock
Doc's Lab
7:30pm •
Audible presents Fresh Voices of Stand-Up with Billy Bonnell, Sara June, Adrian McNair, Chad Opitz, Drew Platt, Irene Tu and Ahamed Weinberg, Hosted by Lydia Popovich (SOLD OUT)
10:00pm •
Audible presents Fresh Voices of Stand-Up with Curtis Cook, Shane Copland, Ben Feldman, Francesca Fiorentini, Isaac Hirsch, Andrew Holmgren and Yusef Roach, Hosted by Kate Willett
Eureka Theatre
1:00pm •
Crybabies with Susan Orlean and Sarah Thyre and special guests Dave Hill, Mary Roach and Adam Savage
4:00pm •
Womanhood Live with Aparna Nancherla and Jo Firestone and guests Joel Kim Booster, Marina Franklin and Claudia O'Doherty
8:00pm •
Fake TED Talks with Paul and Storm, Adam Savage, Charles W. "Chuck" Bryant, Jonathan Coulton, Samm Levine and Kirsten Vangsness / The Reckoning, Hosted by Ray Connolly (SOLD OUT)
10:30pm •
Roderick on the Line with Merlin Mann and John Roderick
Marines Memorial Theatre (MMT)
4:00pm •
Soundtracks Live: Scenes and Songs from a Classic 80s Movie, A Benefit for 826 Valencia, with Matt Ballard, Michael Ian Black, Beth Dover, Joe Lo Truglio, Chelsea Peretti, Marisa Ryan, Michael Showalter, Bobby Tisdale, David Wain, and more (SOLD OUT)
7:30pm •
Uptown Showdown Debate: Childhood vs. Adulthood with Michael Ian Black, Jo Firestone, Dave Hill, Aparna Nancherla, Michael Showalter and Brent Weinbach, hosted by Kate Willett
10:00pm •
Spontaneanation with Paul F. Tompkins, Eugene Cordero, Tawny Newsome, Eban Schletter, Janet Varney and special guest Busy Philipps (SOLD OUT)
PianoFight Bar
4:30pm •
Obsessed with Joseph Scrimshaw with guests Travis McElroy and Rebecca Watson
PianoFight Mainstage
10:00am •
How To Improvise Like a Married Couple: Improv workshop with Craig and Carla Cackowski
8:00pm •
Dead Kevin (Ahmed Bharoocha, Ryan O'Flanagan and Jack Robichaud) with OSFUG: The Fast Fuckin' Sketch Show, Hosted by Billy Anderson
10:00pm •
Illogical Contraption with Cory Sklar and Shelby Cobras and guests Nick Flanagan, Ken Reid and Sad Vicious
PianoFight Second Stage
7:00pm •
PianoFight Showcase: Alex & Jude, Duchess Riot and The Executives, Hosted by Paige Weldon (SOLD OUT)
9:00pm •
PianoFight Showcase: Outta Towne, Sasquatch Comedy and The Worst, Hosted by Courtney Karwal (SOLD OUT)
11:00pm •
PianoFight Showcase: Luxury Cruise Singles Mixer, Peter n' Chris and Redford, Hosted by Kevin Yee
Punch Line Comedy Club
1:00pm •
We Got This with Mark Gagliardi and Hal Lublin and surprise guests
7:00pm •
SF Sketchfest Dozen: Joel Kim Booster & Marina Franklin, Hosted by Christopher John (SOLD OUT)
9:15pm •
SF Sketchfest Dozen: Joel Kim Booster & Marina Franklin, Hosted by Christopher John (SOLD OUT)
Swedish American Hall
1:00pm •
Jordan, Jesse, Go! with Jordan Morris and Jesse Thorn and guest Travis McElroy
7:30pm •
Jeff Goldblum and the Mildred Snitzer Orchestra (SOLD OUT)
10:00pm •
Jeff Goldblum and the Mildred Snitzer Orchestra (SOLD OUT)
Sunday
, January 15
Castro Theatre
1:00pm •
Stuff You Should Know with Josh Clark and Charles W. 'Chuck' Bryant (SOLD OUT)
4:20pm •
The Benson Movie Interruption: 'Fifty Shades of Grey' with Doug Benson and Friends
7:30pm •
'The Kentucky Fried Movie' 40th Anniversary screening and Q&A with John Landis, Jim Abrahams, David Zucker and Jerry Zucker, moderated by Marc Hershon
Cobb's Comedy Club
1:00pm •
Dead Pilots Society with Steve Agee, Ben Blacker, Matt Gourley, Joshua Malina, Mark McConville, Tawny Newsome, Busy Philipps, Jackson Publick, Andrew Reich, Andy Richter, Rob Schrab and more
7:00pm •
Guys We F@#ked: The Experience (SOLD OUT)
9:30pm •
Guys We F@#ked: The Experience (SOLD OUT)
Doc's Lab
7:30pm •
Attractive Camp with Nicole Calasich, Jesse Hett and Francesca Fiorentini and guests Chris Bryant, Curtis Cook, Shane Copland, Isaac Hirsch and Lydia Popovich (SOLD OUT)
Eureka Theatre
11:00am •
John Hodgman and Adam Savage: A Spin-A-Wheel-Conversation (SOLD OUT)
4:00pm •
Pop My Culture: The Final Episode with Cole Stratton and Vanessa Ragland and guests Paul F. Tompkins, Samm Levine and Rhett Miller
8:00pm •
Josie Long: Something Better, Hosted by Billy Bonnell
Marines Memorial Theatre (MMT)
11:00am •
The West Wing Weekly with Joshua Malina and Hrishikesh Hirway and special guest Bradley Whitford (SOLD OUT)
4:00pm •
SF Sketchfest Tribute to Aisha Tyler, in conversation with John Hodgman
7:30pm •
Jonathan Coulton, Paul and Storm and Friends with John Roderick and more
Mezzanine
8:00pm •
Stella: The Classic Nightclub Show with Michael Ian Black, Michael Showalter and David Wain with musical guest Robyn Hitchcock and surprise comedians (SOLD OUT)
PianoFight Bar
4:30pm •
TV Guidance Counselor Podcast with Ken Reid and guest Dr. Frank of The Mr. T Experience
PianoFight Mainstage
11:00am •
Kevin McDonald Improv and Sketch Workshop (SOLD OUT)
8:00pm •
Kirsten Vangsness: MESS / The Right Now, Hosted by Kevin Yee (SOLD OUT)
PianoFight Second Stage
7:00pm •
PianoFight Showcase: Boarding Party, Peter n' Chris and Sasquatch Comedy, Hosted by Allison Mick (SOLD OUT)
Swedish American Hall
7:30pm •
Susanna Hoffs & Friends, with Steve Agee, Petra Haden, Chris Price, Tamara Yajia and more (CANCELED)
Tuesday
, January 17
Eureka Theatre
8:00pm •
Comedy Music Night with Death Ray Astray, JR De Guzman, Rachel Lark, Marty Topps, MooreDevine and Eric Rubin, Hosted by Rhune Kincaid
Punch Line Comedy Club
8:00pm •
Reductress Live, with Nicole Calasich, Kai Choyce, Jena Friedman, Luna Malbroux, Irene Tu, Kate Willett and host Samantha Ruddy (SOLD OUT)
Wednesday
, January 18
Alamo Drafthouse at the New Mission
7:00pm •
SF Sketchfest & MiDNiTES FOR MANiACS present: A Salute to Peter Bogdanovich: 'What's Up, Doc?' 45th Anniversary & 'Noises Off!' 25th Anniversary Double Feature and Q&A, hosted by Jesse Hawthorne Ficks
Eureka Theatre
8:00pm •
Don't Watch This Show Live! with Ladies & Gentlemen, Hosted by Marty Topps
PianoFight Mainstage
8:00pm •
Killing My Lobster: Under Pressure / The Carpet is Lava, Hosted by Spencer Latham (SOLD OUT)
Punch Line Comedy Club
8:00pm •
The Mission Position with Casey Ley, Adrian McNair, Abhay Nadkarni, Jessica Sele, Eddie Della Siepe, Irene Tu, Torio Van Grol and Kate Willett
Thursday
, January 19
California Academy of Sciences
6:00pm •
SF Sketchfest NightLife at the California Academy of Sciences
Eureka Theatre
8:00pm •
BATS Improv's Improvised Game of Thrones
Marines Memorial Theatre (MMT)
7:30pm •
'King of the Hill' 20th Anniversary Reunion and Live Read with Mike Judge, Pamela Adlon, Johnny Hardwick, David Herman, Toby Huss, Kathy Najimy and Stephen Root, moderated by Kevin Pollak
PianoFight Mainstage
8:00pm •
PianoFight Showcase: Mission CTRL, Living Impaired and Colin Mahan is Electric Showman Alive, Hosted by Andrew Holmgren (SOLD OUT)
PianoFight Second Stage
7:00pm •
PianoFight Showcase: H.U.N.K.S., Ladies & Gentlemen and Yum!, Hosted by Chardonnay
Punch Line Comedy Club
8:00pm •
Jessica Kirson with Eddie Della Siepe, Hosted by Jessica Sele
Friday
, January 20
Alamo Drafthouse at the New Mission
9:00pm •
THE MADS ARE BACK! Live Movie Riffing with Trace Beaulieu and Frank Conniff
Brava Studio Theater
8:00pm •
SIROF/BENTLEY 2024 with Jacob Sirof, Kaseem Bentley, Greg Santos and Emily Catalano
10:15pm •
International Standup Spotlight: Aisling Bea and James Acaster, hosted by Josh Johnson (SOLD OUT)
Brava Theater Center
7:30pm •
Dr. God with special guest Matthew Lillard / Bear Supply, Hosted by Andie Main
10:00pm •
"Dragon Ball Z" VR Panel Live in Person with Chris Rager, Monica Rial, Christopher Sabat, Sean Schemmel, and Sonny Strait
Cobb's Comedy Club
7:30pm •
Will Durst and Friends on Inauguration Day: What Now? with Nato Green, Dhaya Lakshminarayanan and Brian Malow
10:30pm •
Come To Papa with Tom Papa and guests Todd Barry, Matt Besser, Matt Braunger, Rick Crom, Erin Foley, Cynthia Koury and Natasha Leggero
Doc's Lab
7:30pm •
The Friday Forty with Dave Holmes and guests Wayne Federman, Jessica Kirson, Zabeth Russell, Brandon Barrick and Nick Armstrong and more
10:00pm •
KISS and Tell with Kyle Dodson, Pat Francis, Wayne Federman, Dave Holmes and Cole Stratton
Eureka Theatre
7:30pm •
The Groundlings: Crazy Uncle Joe Show with Jordan Black, Regan Burns, Stephanie Courtney, H Michael Croner, Lyric Lewis, Brian Palermo, and Artemis Pebdani (SOLD OUT)
10:30pm •
Stardumb! with Bil Dwyer and special guests Regan Burns, Matthew Lillard, Jessica McKenna, Eddie Pepitone, Kevin Pollak and Erica Rhodes
Marines Memorial Theatre (MMT)
7:30pm •
'Dr. Katz, Professional Therapist' Live with guest patients Scott Aukerman, Moshe Kasher, Natasha Leggero, Tom Papa, and Kevin Pollak
10:00pm •
'Futurama: Why Are We Still Doing This?' with David X. Cohen, John DiMaggio, David Herman, Maurice LaMarche, Phil LaMarr, Laraine Newman, Lee Supercinski and Billy West (SOLD OUT)
Oasis
7:30pm •
Porchlight at the Oasis, with Beth Lisick and Arline Klatte and guests Erin Foley, Karla Martin, Dana Merwin, Eddie Pepitone, and Mike Phirman
PianoFight Mainstage
8:00pm •
Uncalled Four with Jake Browne and guests Matt Braunger, Drennon Davis, Casey Ley and Peaches Christ (SOLD OUT)
10:00pm •
The Groundlings: Teen Witch: The Musical with Jordan Black, H Michael Croner, Stephanie Courtney, Tom Lenk, Artemis Pebdani, Amy Procacci, Nicole Sciacca, Colleen Smith and Mike Zara / My (Musical) OK Cupid Date, Hosted by Ali Reingold (SOLD OUT)
PianoFight Second Stage
7:00pm •
PianoFight Showcase: Crescendo, Rawdog and S.H.I.T. Show Revival, Hosted by Ryan Schumaker (SOLD OUT)
9:00pm •
PianoFight Showcase: DASH, H.U.N.K.S. and White Women, Hosted by Jason Mack
11:00pm •
PianoFight Showcase: Charles, Sentimental Lady and The Great Difficulties, Hosted by Austin Wolf-Sothern
Punch Line Comedy Club
8:00pm •
SF Sketchfest Dozen: Solomon Georgio & Hampton Yount, Hosted by Jane Harrison
10:15pm •
SF Sketchfest Dozen: Solomon Georgio & Hampton Yount, Hosted by Jane Harrison
Swedish American Hall
7:30pm •
Todd Barry: The Crowd Work Tour, with Josh Johnson
10:00pm •
The Grawlix Yacht Rock Party with Mustache Harbor and special guests Chris Hardwick, Jessica Kirson, and Mike Phirman, hosted by The Grawlix (Adam Cayton-Holland, Andrew Orvedahl and Ben Roy)
Saturday
, January 21
Alamo Drafthouse at the New Mission
3:00pm •
'True Stories' 30th Anniversary with a special Tobolowsky Files with Stephen Tobolowsky
Brava Studio Theater
8:00pm •
The Romane Event with Paco Romane and guests Clara Bijl, Ben Feldman, Ali Reingold, Ryan Schumaker, Cameron Vannini and Austin Wolf-Sothern
10:15pm •
RoastSF Comedy Roast of Broseph Joe Brody with Pete O'Keefe, Keith Swiggart, Alejandro Ochoa, Ruby Gill, Chey Bell, Emily Van Dyke, Chris Conatser, Jesus U Bettawork and Cheryl White (SOLD OUT)
Brava Theater Center
4:00pm •
Gravid Water with Lucy Davis, Tony Hale, Tom Lenk, Kevin Pollak, Ian Roberts, Maria Thayer, Matt Walsh and more / Sentimental Lady, Hosted by Adam Pearlstein (SOLD OUT)
7:30pm •
The Groundlings: Personals with Regan Burns, Stephanie Courtney, H Michael Croner, Phil LaMarr, Brian Palermo, Artemis Pebdani, and Annie Sertich
10:00pm •
The Black Version with Jordan Black, Daniele Gaither, Phil LaMarr, Karen Maruyama, Gary Anthony Williams and Cedric Yarbrough
Cobb's Comedy Club
1:00pm •
improv4humans with Matt Besser, Jon Gabrus, Jessica McKenna and Ian Roberts
7:30pm •
Iron Comic with Moshe Kasher and Nato Green and guests Aisling Bea, Emmy Blotnick, Matt Braunger, Wayne Federman, and Eddie Pepitone
10:30pm •
The Birthday Boys, with Matt Morales, Hosted by Kai Choyce
Doc's Lab
7:30pm •
Blazers and White Tennis Shoes: 80's Comedy Boom Showcase with Kyle Clark, Imran G, Ben Harkins, Trevor Hill, Kristee Ono, Red Scott and Mikey Walz, Hosted by Clay Newman (SOLD OUT)
10:00pm •
Learn From Me Comedy Showcase with Shanti Charan, Kyle Clark, Joe Kwaczala, Philip Schallberger, Riley Silverman, Geoff Tice and Cameron Vannini, Hosted by Sean McKenzie
Eureka Theatre
1:00pm •
International Waters with Dave Holmes, with guests James Acaster, Aisling Bea, Mike Phirman and Erica Rhodes
4:00pm •
Doughboys Podcast with Mike Mitchell and Nick Wiger (SOLD OUT)
8:00pm •
Kasper Hauser in 'ZooDangle for Kidz!*' / Cobranauts, Hosted by Zack Chapaloni (SOLD OUT)
10:30pm •
Audible Presents Bedtime Stories for Cynics, with guest host Natasha Leggero, and featuring Aisling Bea, Emmy Blotnick, Stephanie Courtney, Tony Hale, Ian Roberts, and Matt Walsh (SOLD OUT)
Marines Memorial Theatre (MMT)
1:00pm •
SF Sketchfest Tribute to "Comedy Bang! Bang!" with Scott Aukerman, Reggie Watts, "Weird Al" Yankovic, Neil Campbell, Dave Ferguson, Mike Hanford and Tim Kalpakis, Moderated by Phil LaMarr (SOLD OUT)
4:00pm •
Outtake-o-Rama: Famous Celebrity Outtakes with the voice talents of 'Futurama' with John DiMaggio, Maurice LaMarche, Billy West and David X. Cohen
7:30pm •
Celebrity Autobiography with Lucy Davis, Tony Hale, Wendie Malick, Laraine Newman, Eugene Pack, Dayle Reyfel, Fred Willard and Cedric Yarbrough
Oasis
7:30pm •
Porchlight at the Oasis, with Beth Lisick and Arline Klatte and guests Tara Jepsen, Kari Kiernan, Kevin Pollak, Stephen Tobolowsky and Gary Anthony Williams
PianoFight Bar
4:30pm •
Deep Night with Dale Seever and guests Allie Goertz, Philip Ross, Jenny Zigrino and musical guest Lisa Mezzacappa
PianoFight Mainstage
12:00pm •
Clap-In Long Form Improv Workshop with Groundlings Alum Brian Palermo
8:00pm •
Neil Campbell and Mike Hanford, Hosted by Hanna Dickinson (SOLD OUT)
10:00pm •
Laraine Newman: The Audition / Charles: Moby Alpha
PianoFight Second Stage
7:00pm •
PianoFight Showcase: Arcade Currency, Chinese Ballroom and The Rub, Hosted by Geoff Tice (SOLD OUT)
9:00pm •
PianoFight Showcase: Peach Pit, Rawdog and White Women, Hosted by Liz Stone (SOLD OUT)
11:00pm •
PianoFight Showcase: Crescendo, The Idiot Chimney and Naptime, Hosted by Ben Harkins
Punch Line Comedy Club
3:00pm •
Kill Tony Podcast with Tony Hinchcliffe and Brian Redban (SOLD OUT)
7:00pm •
SF Sketchfest Dozen: Tony Hinchcliffe & Jenny Zigrino, Hosted by Alfonso Portela
9:15pm •
SF Sketchfest Dozen: Tony Hinchcliffe & Jenny Zigrino, Hosted by Alfonso Portela
Swedish American Hall
4:00pm •
Rock Solid with Pat Francis, Kyle Dodson and special guest "Weird Al" Yankovic
7:30pm •
The Imaginary Radio Program with Drennon Davis & Friends, with Solomon Georgio, Allie Goertz, Mike Nissen, Frankie Quinones, Zach Sherwin, Ryan Singer and Nick Stargu
10:00pm •
Hound Tall Podcast with Moshe Kasher: "Planning a Non-Violent Revolution in the Age of Trump" with guests Solomon Georgio, Nato Green, Eddie Pepitone and guest expert Paul Engler, with music by Drennon Davis
The Curran
7:00pm •
Upright Citizens Brigade: A.S.S.S.S.C.A.T. with Matt Besser, Ian Roberts, Matt Walsh, Jon Gabrus and Jessica McKenna and special guest monologist Nathan Fillion
10:00pm •
Nerdist Podcast with Chris Hardwick, Matt Mira, Jonah Ray and special guest Nathan Fillion
Sunday
, January 22
Alamo Drafthouse at the New Mission
7:00pm •
'Kung Pow: Enter The Fist' 15th Anniversary with Steve Oedekerk
Cobb's Comedy Club
7:30pm •
Jimmy O. Yang with Mike Drucker, hosted by Kristee Ono
Doc's Lab
7:30pm •
Tobin Mic Night with Joe Tobin and Emily Sims and guests Kai Choyce, Hanna Dickinson, Trevor Hill, Philip Schallberger and Riley Silverman
Eureka Theatre
12:00pm •
Sounding Funny: The Future of Comedy Podcasts and Audio Shows (CANCELED)
8:00pm •
Speechless with Matt Braunger, Eddie Pepitone, Ian Roberts and Emily Van Dyke / Bullen & Olson: Double Vision, Hosted by Samson Koletkar
Marines Memorial Theatre (MMT)
11:00am •
The Groundlings Children's Show with Regan Burns, Stephanie Courtney, H Michael Croner, Brian Palermo, Annie Sertich, Colleen Smith, Gary Anthony Williams and more
2:00pm •
SF Sketchfest Tribute to Ricky Jay, in conversation with Van Dyke Parks
7:30pm •
SF Sketchfest Tribute to Fred Willard, with special guests Christopher Guest, Robert Klein, Laraine Newman and more, Moderated by Kevin Pollak (SOLD OUT)
PianoFight Bar
4:30pm •
Succotash, the Comedy Soundcast Soundcast with Marc Hershon and guests Will Durst, Wayne Federman, Bill Heywatt, Paco Romane, Cole Stratton and more
PianoFight Mainstage
8:00pm •
Quiz-O-Tron with Rebecca Watson and guests Bonnie Burton, Trace Dominguez, Ashley Paramore, Seth Shostak, Will Smith, Ariel Waldman and Justin Robert Young
PianoFight Second Stage
7:00pm •
PianoFight Showcase: Arcade Currency, The Idiot Chimney and Improv Lab, Hosted by Joe Kwaczala
Swedish American Hall
2:00pm •
A Conversation with Daniel Handler: Inside 'A Series of Unfortunate Events,' moderated by Charlie Jane Anders
7:30pm •
Trump Dump with Anthony Atamanuik and guest John Gemberling
The Chapel
7:00pm •
The Guest List - Live TV Taping! Presented by Seeso and Audible, with Ron Funches, Calise Hawkins, Randy Liedtke, Emma Willmann and Hampton Yount
9:30pm •
The Guest List - Live TV Taping! Presented by Seeso and Audible, with KC Arora, The Birthday Boys, Emmy Blotnick, Adam Cayton-Holland, Todd Glass and Jesse Joyce
Monday
, January 23
The Chapel
7:00pm •
The Guest List - Live TV Taping! Presented by Seeso and Audible, with Mike Drucker, Shelby Fero, Jackie Kashian, Jay Larson and Ramon Rivas
9:30pm •
The Guest List - Live TV Taping! Presented by Seeso and Audible, with Drennon Davis, Kyle Mizono, Derek Sheen, Ryan Singer and Shane Torres
Tuesday
, January 24
Alamo Drafthouse at the New Mission
7:30pm •
'Hollywood Shuffle' 30th Anniversary: Tribute to Robert Townsend and Keenen Ivory Wayans
Cobb's Comedy Club
7:30pm •
Good Neighbor with Beck Bennett, Kyle Mooney, Nick Rutherford and Dave McCary (CANCELED)
10:00pm •
Good Neighbor with Beck Bennett, Kyle Mooney, Nick Rutherford and Dave McCary (CANCELED)
Eureka Theatre
8:00pm •
TGIF'd Comedy with Mikey Walz and Sam DiSalvo and guests Josef Anolin, Krista Fatka, Drew Harmon, Ben Kolina, Gabby Poccia and Aviva Siegel / Euro Trash, Hosted by David Roth
Punch Line Comedy Club
8:00pm •
Comedy Film Nerds with Graham Elwood and Chris Mancini (CANCELED)
The Chapel
7:00pm •
The Guest List - Live TV Taping! Presented by Seeso and Audible, with Greg Behrendt, Chris Cubas, Henry Phillips, Giulia Rozzi and Brent Weinbach
9:30pm •
The Guest List - Live TV Taping! Presented by Seeso and Audible, with Byron Bowers, Andy Hendrickson, Mark Normand, Brody Stevens, and Claire Titelman (SOLD OUT)
Wednesday
, January 25
Alamo Drafthouse at the New Mission
7:30pm •
Everything Is Terrible! The Live Experience! with Alan Resnick
Eureka Theatre
8:00pm •
Robert Townsend: Living The Shuffle, a work-in-progress (CANCELED)
Marines Memorial Theatre (MMT)
8:00pm •
Rachel Bloom (SOLD OUT)
PianoFight Mainstage
8:00pm •
Killing My Lobster: Under Pressure / Picture Show, Hosted by Richard Sarvate (SOLD OUT)
Punch Line Comedy Club
8:00pm •
Bawdy Storytelling with Dixie De La Tour and guests Kai Choyce, Natasha Muse, Dave Nihill, Alyssa Westerlund and musical guest Jefferson Bergey, and more
The Chapel
7:00pm •
The Guest List - Live TV Taping! Presented by Seeso and Audible, with Billy Wayne Davis, Joe DeVito, Gabe Dinger, Carmen Lynch and Sasheer Zamata
9:30pm •
The Guest List - Live TV Taping! Presented by Seeso and Audible, with Jordan Doll, David Gborie, Steve Gillespie, Myq Kaplan and Jim Tews
Thursday
, January 26
Alamo Drafthouse at the New Mission
7:30pm •
Everything Is Terrible! The Live Experience! with Alan Resnick
10:30pm •
Everything Is Terrible! '2Everything2Terrible2: Tokyo Drift'
Cobb's Comedy Club
8:00pm •
Flula Borg with DJ Real, Hosted by Krista Fatka
Eureka Theatre
8:00pm •
Robert Townsend: Living The Shuffle, a work-in-progress (CANCELED)
Marines Memorial Theatre (MMT)
8:00pm •
Harmontown with Dan Harmon and Jeff B. Davis (SOLD OUT)
Oasis
8:00pm •
Above And Beyond The Valley Of The Ultra Showgirls
PianoFight Mainstage
8:00pm •
Carnal Desire and Mission CTRL, Hosted by Drew Harmon
PianoFight Second Stage
7:00pm •
PianoFight Showcase: DASH, Picture Show and Shades of Grey, Hosted by Nate Follen
Punch Line Comedy Club
8:00pm •
Chad Daniels with Dash Kwiatkowski, Hosted by Samantha Gilweit
Friday
, January 27
Alamo Drafthouse at the New Mission
9:00pm •
Live at The Alamo with Shanti Charan, Kazu Kusano, Spencer Latham, Chad Opitz, Jules Posner, Aviva Siegel and Ta'Vi, Hosted by Phil Griffiths
Brava Studio Theater
8:00pm •
The Latino Comedy Project: Gentrif*cked, Nicole Calasich (SOLD OUT)
10:15pm •
The Latino Comedy Project: Gentrif*cked, Nicole Calasich (SOLD OUT)
Brava Theater Center
7:30pm •
Mortified (SOLD OUT)
10:00pm •
Andy Kindler's Particular Show with Kevin Allison, Sean Cullen, Dana Gould, Annie Lederman, Seth Morris, and Sasheer Zamata
Cobb's Comedy Club
7:30pm •
Set List with Sean Cullen, Myq Kaplan, Andy Kindler, Matt Kirshen, Daniel Van Kirk and Sasheer Zamata, Hosted by Nato Green
10:30pm •
Competitive Erotic Fan Fiction with Bryan Cook and guests Josh Androsky, Jesse Elias, Myq Kaplan, Amy Miller, Arden Myrin, Gareth Reynolds, JoAnn Schinderle, and Cole Stratton
Doc's Lab
7:30pm •
McQueen with DJ Real and JR De Guzman
10:00pm •
TOMORROW! with Ron Lynch and guests Sean Cullen, Dana Gould, Morgan Jay, Pam Severns and more
Eureka Theatre
8:00pm •
Turnt Up with Eliza Skinner and guests Josef Anolin, Myq Kaplan, Ben Kolina, April Richardson, Joshua Silverstein, Dulcé Sloan and Mateen Stewart / Unstoppable Failure, Hosted by Kevin Whittinghill
10:30pm •
Prompter with Scott Adsit, Adam Conover, Matt Kirshen, Eliza Skinner, and more
Marines Memorial Theatre (MMT)
7:30pm •
"Plan 9 From Outer Space" Staged Reading with Scott Adsit, Bill Corbett, Jeff B. Davis, Dana Gould, Ron Lynch, Nate Mooney, Kevin Murphy, Arden Myrin, Paco Romane, Eban Schletter, Pam Severns and Janet Varney
Oasis
7:00pm •
Above And Beyond The Valley Of The Ultra Showgirls
PianoFight Mainstage
8:00pm •
Reunited with Josh Androsky and Bryan Cook and guests Michael Hitchcock, Jessica Makinson, Gareth Reynolds and Heather Thomson
10:00pm •
The Wahlberg Solution with Daniel Van Kirk and guests Colin Mahan, April Richardson, Kenny Stevenson and Geoff Tate
PianoFight Second Stage
7:00pm •
PianoFight Showcase: Efficient Office Practices, Fickas & Beckham & Friends & Stuff and Mary-Kate and Ashtray, Hosted by JoAnn Schinderle
9:00pm •
PianoFight Showcase: Blade Brown, Liss N' Sams and The Templeton Philharmonic, Hosted by Aaron Naylor
11:00pm •
PianoFight Showcase: The DK and Morgan Show, Improv Lab and Straitjacket Society, Hosted by Tommy McNamara
Punch Line Comedy Club
8:00pm •
SF Sketchfest Dozen: Annie Lederman & Carmen Lynch, Hosted by Nathan Habib
10:15pm •
SF Sketchfest Dozen: Annie Lederman & Carmen Lynch, Hosted by Nathan Habib
Swedish American Hall
7:30pm •
RISK! with Kevin Allison and guests Jamie Denbo, Heklina, Seth Morris, and James Urbaniak
10:00pm •
I'm New Here -- Can You Show Me Around? with Jon Ronson and Maeve Higgins and guests Roman Mars, Liz Ridge, Dulce Sloan and Sasheer Zamata
The Nourse
7:30pm •
Double Bill: Bill Irwin & Bill Frisell Perform Songs and Scenes from Vaudeville, with special guests Geoff Hoyle and Kenny Wollesen
Saturday
, January 28
Alamo Drafthouse at the New Mission
9:00pm •
Live at The Alamo with Lauren Davis, DNA, Andrew Johnston, Kazu Kusano, Tommy McNamara, Kwasi Mensah, Aaron Naylor and Prateek Srivastava, Hosted by Nicole Blaine (SOLD OUT)
Brava Studio Theater
8:00pm •
The Latino Comedy Project: Gentrif*cked, Nicole Calasich (SOLD OUT)
10:15pm •
The Latino Comedy Project: Gentrif*cked, Nicole Calasich
Brava Theater Center
4:00pm •
The JV Club with Janet Varney and guests Rachel Dratch, Jon Hamm and musical guest Matt Nathanson (SOLD OUT)
7:30pm •
Theme Park Improv with Rachel Dratch, John Michael Higgins, Michael Hitchcock, Jessica Makinson, Oscar Nunez, Cole Stratton, Janet Varney and special guest monologist Jon Hamm (SOLD OUT)
10:00pm •
Skull Juice Podcast: 'TRENT' Live with Dino Stamatopoulos, Scott Adsit, Dan Harmon, Brian McCann and musical guest Britta Phillips (Luna/Dean & Britta)
Cobb's Comedy Club
2:00pm •
An Afternoon with 'The Venture Bros.' with Jackson Publick, Michael Sinterniklaas, Dana Snyder and James Urbaniak, moderated by Dana Gould
7:30pm •
Phoebe Robinson's Sooo Many White Guys, with Maeve Higgins, Andy Kindler, Carmen Lynch and Dulcé Sloan (SOLD OUT)
10:30pm •
Picture This: "BoJack Horseman" Edition: Adam Conover, Emily Heller, April Richardson, Sasheer Zamata, BoJack creator Raphael Bob-Waksberg and animators Lisa Hanawalt, Mike Hollingsworth, Natasha Kline and Aaron Long, Hosted by Brandie Posey (SOLD OUT)
Doc's Lab
7:30pm •
Audible presents Fresh Voices of Stand-Up with Vince Caldera, Jeremiah Coughlan, Phil Griffiths, Natasha Muse, Opeyemi Olagbaju, Jules Posner and JoAnn Schinderle, Hosted by Matt Lieb (SOLD OUT)
10:00pm •
Audible presents Fresh Voices of Stand-Up with Julie Ash, Imran G, Nina Manni, Zach Martina, Amy Miller, Red Scott and Torio Van Grol, Hosted by Matt Lieb (SOLD OUT)
Eureka Theatre
2:00pm •
truTV presents Adam Ruins Panel Discussions: Inside 'Adam Ruins Everything' with Adam Conover, Emily Axford and Executive Producer Jon Wolf, moderated by Eliza Skinner
8:00pm •
Ronna and Beverly with guests Arden Myrin and James Urbaniak / Heyday, Hosted by Gareth Reynolds (SOLD OUT)
10:30pm •
Shitty Jobs with Sean Clements, Dominic Dierkes, DC Pierson and Ben Rodgers / Carlie and Doni, Hosted by Mateen Stewart
Marines Memorial Theatre (MMT)
11:00am •
Story Pirates, with Sasheer Zamata and SPECIAL SURPRISE GUEST
2:00pm •
SF Sketchfest Tribute to Tim and Eric: Tim Heidecker and Eric Wareheim in conversation with Tennessee Luke (SOLD OUT)
7:00pm •
Improvised Shakespeare Company with Joey Bland, Ross Bryant, Greg Hess, Thomas Middleditch and Blaine Swen (SOLD OUT)
10:00pm •
Morzouksnick with Nick Kroll, Jason Mantzoukas and Seth Morris / Outside Dog (SOLD OUT)
Oasis
7:00pm •
Above And Beyond The Valley Of The Ultra Showgirls
PianoFight Bar
4:30pm •
Barrel Proof Comedy Podcast with Steve Ausburne and Casey Williams
PianoFight Mainstage
10:00am •
Storytelling Skills: Wow Your Crowd Workshop with Kevin Allison, founder of RISK!
2:00pm •
Storytelling Skills: Wow Your Crowd Workshop with Kevin Allison, founder of RISK! (CANCELLED)
8:00pm •
The Great Debate presents 'Revenge of the Nerds: An Enlightening Morality Tale or a Terrifying Prophecy of the Collapse of Our Nation?' with Matt Price and Ilyse Mimoun
10:00pm •
The Wahlberg Solution with Daniel Van Kirk and guests Dana Gould, Arden Myrin, Kenny Stevenson and Cole Stratton
PianoFight Second Stage
7:00pm •
PianoFight Showcase: Boarding Party, The DK and Morgan Show and Straitjacket Society, Hosted by Kwasi Mensah (SOLD OUT)
9:00pm •
PianoFight Showcase: Chinese Ballroom, Dawson's Queef and Mary-Kate and Ashtray, Hosted by Melissa Stephens (SOLD OUT)
11:00pm •
PianoFight Showcase: Blade Brown: Drug Money, S.H.I.T. Show Revival and The Templeton Philharmonic, Hosted by Jeremiah Coughlan
Punch Line Comedy Club
3:00pm •
Boast Rattle with Kyle Ayers, with guests Dominic Dierkes, Josh Gondelman, Emily Heller, Amy Miller, DC Pierson and Dulce Sloan and judge Andy Kindler
7:00pm •
SF Sketchfest Dozen: Rhea Butcher & Josh Gondelman, Hosted by Emily Van Dyke (SOLD OUT)
9:15pm •
SF Sketchfest Dozen: Rhea Butcher & Josh Gondelman, Hosted by Emily Van Dyke
Swedish American Hall
2:00pm •
Zamata & Byer with Sasheer Zamata & Nicole Byer / Sadie Hawkins Day, Hosted by Matt Kirshen
7:30pm •
Nancy and Beth with Megan Mullally and Stephanie Hunt / Matt Barats & John Reynolds
10:00pm •
Nancy and Beth with Megan Mullally and Stephanie Hunt / Matt Barats & John Reynolds
Sunday
, January 29
Alamo Drafthouse at the New Mission
7:00pm •
Live at The Alamo with Vince Caldera, Emily Catalano, Zach Martina, Kwasi Mensah, Opeyemi Olagbaju, Gareth Reynolds and Red Scott, Hosted by Dominique Gelin
Cobb's Comedy Club
4:00pm •
Who Charted? with Howard Kremer and Kulap Vilaysack, with guest Dino Stamatopoulos
8:00pm •
IFC Sketch Comedy Showcase with Blade Brown, Dawson's Queef, Kasper Hauser, Naptime and The Templeton Philharmonic, hosted by Jamie Denbo and Seth Morris
Doc's Lab
7:30pm •
Man Haters with Ash Fisher and Irene Tu and guests Nicole Blaine, Lauren Davis, Jane Harrison, Andrew Johnston, Nina Manni and Melissa Stephens
Eureka Theatre
1:00pm •
Hello From the Magic Tavern with guests Erin Whitehead and Michael Hitchcock (SOLD OUT)
4:00pm •
Wild Horses with Stephanie Allynne, Mary Holland, Erin Whitehead and special guest Tig Notaro (SOLD OUT)
8:00pm •
Turning Tricks - the magic of Eric Buss, Robert Strong and Christian Cagigal
Marines Memorial Theatre (MMT)
11:00am •
Story Pirates, with special guests Scott Adsit and Mary Holland
1:30pm •
The SF Sketchfest Tribute to Tig Notaro, in conversation with Jen Kirkman
7:30pm •
Doug Loves Movies with Doug Benson and surprise guests
PianoFight Bar
4:30pm •
Sup Doc Podcast with George Chen and Paco Romane and guests Frankie G., Melissa McQueen, Cory Sklar and Emily Van Dyke
PianoFight Mainstage
10:00am •
Storytelling Skills: Wow Your Crowd Workshop with Kevin Allison, founder of RISK!
2:00pm •
Storytelling Skills: Wow Your Crowd Workshop with Kevin Allison, founder of RISK! (CANCELLED)
8:00pm •
The Great Debate presents 'Revenge of the Nerds: An Enlightening Morality Tale or a Terrifying Prophecy of the Collapse of Our Nation?' with Matt Price and Ilyse Mimoun
PianoFight Second Stage
7:00pm •
PianoFight Showcase: Dawson's Queef, Heyday and The Mess, Hosted by Prateek Srivastava
Swedish American Hall
7:30pm •
I Seem Fun: The Diary of Jen Kirkman Podcast
Saturday
, April 1
Castro Theatre
3:00pm •
"Adventures In Babysitting" 30th Anniversary Screening and Q&A with special guest Keith Coogan
7:30pm •
'Grease 2' - The Peaches Christ Experience with special guest Maxwell Caulfield
Timezone
SF Sketchfest 2017
America/Los Angeles
Filter By Date
SF Sketchfest 2017
Jan 12
-
Apr 1, 2017
January 2017
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
April 2017
Sun
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Filter By Venue
San Francisco, CA, United States
Sort schedule by Venue
Alamo Drafthouse at the New Mission
Brava Studio Theater
Brava Theater Center
California Academy of Sciences
Castro Theatre
Cobb's Comedy Club
Doc's Lab
Eureka Theatre
Marines Memorial Theatre (MMT)
Mezzanine
Oasis
PianoFight Bar
PianoFight Mainstage
PianoFight Second Stage
Punch Line Comedy Club
Swedish American Hall
The Chapel
The Curran
The Nourse
Filter By Type
Debate
Film
Game Show/Interactive
Improv
Kids
Music & Comedy
Podcast/Talk Show
Sketch
Storytelling
Television
Theatrical
Tributes/Spotlights
Variety/Stand-Up
Workshop
Popular
Filter sessions
Apply filters to sessions.
close
Dates
Thursday
, January 12
Friday
, January 13
Saturday
, January 14
Sunday
, January 15
Tuesday
, January 17
Wednesday
, January 18
Thursday
, January 19
Friday
, January 20
Saturday
, January 21
Sunday
, January 22
Monday
, January 23
Tuesday
, January 24
Wednesday
, January 25
Thursday
, January 26
Friday
, January 27
Saturday
, January 28
Sunday
, January 29
Saturday
, April 1
Venue
Alamo Drafthouse at the New Mission
Brava Studio Theater
Brava Theater Center
California Academy of Sciences
Castro Theatre
Cobb's Comedy Club
Doc's Lab
Eureka Theatre
Marines Memorial Theatre (MMT)
Mezzanine
Oasis
PianoFight Bar
PianoFight Mainstage
PianoFight Second Stage
Punch Line Comedy Club
Swedish American Hall
The Chapel
The Curran
The Nourse
Session Type
Debate
Film
Game Show/Interactive
Improv
Kids
Music & Comedy
Podcast/Talk Show
Sketch
Storytelling
Television
Theatrical
Tributes/Spotlights
Variety/Stand-Up
Workshop
Other Filters
Popular